Vinařice jsou jednou z obcí půvabného Podlesí. Leží 12 km jižně od Loun na samé hranici Ústeckého kraje. Vesnicí protéká Pochválovský potok a okolní svažité lány jsou vroubeny lesními úseky.
Zdejší krajina byla osídlena už v době bronzové. Starobylost slovanského osazení vyplývá například i z blízkosti významného hradiště Dřevíč. První písemná zpráva o Vinařicích se vztahuje k roku 1238, kdy zde sídlil vladyka Johann de Wineriz.
Koncem první čtvrtiny 14. století vlastnil tuto ves Bičan z Vinařic, který zde vybudoval hrádek. Mohlo k tomu dojít ale už za jeho předchůdce Jindřicha z Dubé. V polovině 14. století získali Vinařice Podmokelští z Prostiboře, kteří jsou připomínáni naposledy kolem roku 1460.
V poslední čtvrtině 15. století sídlil na vinařickém hradě Jeník z Divic a po něm páni z Klinštejna. Kolem roku 1520 se stal držitelem celého zdejšího statku Děpold z Lobkovic a na Bílině. Jeho potomci během 16. století přestavěli tvrz v sousedních Divicích na zámek a vinařický hrad opustili, takže potom chátral a nakonec zcela zanikl.
Statek Vinařice spolu s dalšími okolními majetky potom krátce vlastnili Trčkové, od nichž je roku 1601 koupil Kryštof z Lobkovic. V držení jeho rodu zůstaly Vinařice do roku 1656, načež se po několika změnách dostaly do vlastnictví Schützů z Leonpoldsheimu. V roce 1720 zdědili celý jejich rozlehlý velkostatek Cítoliby i s Vinařicemi Pachtové z Rájova, po nichž následoval od roku 1797 Wimmer a nakonec od roku 1802 Schwarzenbergové. V držení tohoto rodu zůstaly Vinařice až do rozpadu feudalismu v roce 1848 a pozemky z části až do parcelace roku 1924.
Vinařický hrad se rozkládal na ostruhu nad obcí. Toto místo se dosud jmenuje Na zámku a jsou na něm znát zbytky opevnění, které mělo v jižní protáhlé části vstupní bránu. Strukturu hradu lze už jen obtížně stanovit, rovněž sklepy jsou zavalené.
Do správního obvodu obce Vinařice patří také obec Divice.
V Divicích se nacházejí zbytky známé tvrze. Dochované prameny hovoří o zdejším vladyckém sídle už k roku 1318, věž tu byla zbudována kolem poloviny 14. století. Po 200 letech došlo k rozšíření tvrze na renesanční zámek s pivovarem a přilehlým dvorem. Tehdejší lobkovické panství Divice měnilo později vícekrát své majitele, kteří však pustnoucí zámek neobývali. Proto, když velkostatek začátkem 19. století získali Schwarzenbergové, dali většinu zdejších objektů strhnout. Vznikl tak nový hospodářský dvůr, v němž se však dochovaly významné zbytky někdejší středověké tvrze, některá sklepení a zejména třípatrová věžovitá budova. Kamenná ostění a stopy freskové výzdoby dokládají starobylost i původní účel této stavby.
V současné době slouží Tvrz Divice mimo jiné jako letní scéna pražského divadla Studio DVA, kde se snoubí magická atmosféra historického ducha tvrze s divadelním uměním nejlepších českých hereckých osobností.